BUDOWNICTWO JEDNORODZINNE

Budynki parterowe

Stanowią jedne z najprostszych i najtańszych konstrukcji w zakresie zapotrzebowania na izolacje akustyczne. Brak piwnic lub posiadanie piwnic o przeznaczeniu gospodarczym oraz brak pomieszczeń ponad sufitem pozwala na skupienie się na izolacji tylko wybranych ścian.
Ściany, które należy wziąć pod uwagę:

  • Ściany zewnętrzne, jeśli budynek narażony jest na hałas od dróg, lotnisk, itp.
  • Ściany oddzielające sypialnie od innych pomieszczeń
  • Ściany gabinetów, pokoi do nauki, bibliotek, siłowni domowych
  • Ściany pomieszczeń, w których zamontowano urządzenia multimedialne - kino domowe, konsole do gier
  • Ściany pokoi dziennych przeznaczonych dla dzieci
  • Ściany pomieszczeń gospodarczych - pralnie, suszarnie, kotłownie, itp.

Budynki piętrowe i/lub z poddaszem użytkowym

Podobnie jak w przypadku budynków parterowych, jednak należy brać również pod uwagę izolację akustyczną sufitów i podłóg znajdujących się pomiędzy kolejnymi kondygnacjami. Szczególnie należy zwrócić uwagę na izolację podłóg znajdujących się nad gabinetami, salonami i sypialniami. W przypadku pokoi dziennych ulokowanych na wyższych kondygnacjach i przeznaczonych dla dzieci, konieczne może okazać się wykonanie zarówno izolacji akustycznej podłóg w tych pokojach oraz sufitów pod tymi pokojami.
W zależności od położenia pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych trzeba zwrócić uwagę, czy nie wymagają one izolacji akustycznej.

BUDOWNICTWO WIELORODZINNE

Szczególny nacisk należy położyć na izolacje sufitów i podłóg. Najczęstszym problemem w tego typu budownictwie są dźwięki pochodzące od sąsiadów mieszkających wyżej. Na komfort mieszkania znaczący wpływ ma także izolacyjność akustyczna ścian pomiędzy mieszkaniami, często ograniczająca swobodę mieszkania.
Budynki wielorodzinne wymagają znacznie lepszych izolacji niż budynki jednorodzinne. Konieczna jest także jak najwyższa staranność wykonania poszczególnych elementów budynku.

BUDOWNICTWO KOMERCYJNE

Rodzaj stosowanych izolacji zależy w dużej mierze od przeznaczenia budynku. Na podstawie planu zagospodarowania pomieszczeń można określić, które elementy wymagają dodatkowej izolacji akustycznej.

Początek strony