Dźwięki uderzeniowe - Podłogi

Rozwiązywanie problemów związanych z izolacją akustyczną jest najbardziej skuteczne, gdy zaczniemy od źródła. Postępując w ten sposób spowodujemy ograniczenie hałasów przenikania bocznego (wibracji przechodzących z jednego materiału do następnego) w całym pomieszczeniu. Zadbanie o izolację akustyczną podłogi pozwala na zastosowanie rozwiązań i produktów tańszych niż np. stosowanie elastycznych uchwytów akustycznych, a także zapewnia łatwiejszą i szybszą instalację tych rozwiązań.

Rozwiązania skuteczne

Podkład z wykładziny gumowej: Wykładzina gumowa została zaprojektowana w celu zwiększenia indeksu IIC i STC, tak aby spełnić lub przewyższyć normy prawa budowlanego. Najczęściej spotykana grubość wykładziny gumowej to 5mm. Podobnie jak w przypadku stosowania QuietGlue Pro, podkład gumowy osiąga najlepszą wydajność, jeśli jest zastosowany między dwiema sztywnymi powierzchniami. Podłoże będzie działać jako jedna ze sztywnych powierzchni, podłoga (np. płytki ceramiczne, parkiet z drewna, panele itp.) jako druga. Całość stworzy konstrukcję dwóch sztywnych powierzchni z elastycznym rdzeniem. Podkład z wykładziny gumowej najlepsze właściwości akustyczne osiągnie, gdy będzie położony na betonie, jednakże niezależnie czy podłoże będzie betonowe czy drewniane to w łatwy sposób osiągniemy indeks IIC powyżej 50 w zależności od grubości gumy. Dywan z matą pod dywanową położone na wierzchu może zwiększyć indeks IIC do 70, co oznacza praktycznie całkowitą izolację hałasu powstającego na skutek dźwięków uderzeniowych. Podkład GenieMat™RST-05 (o grubości 5 mm) zalecany jest dla większości instalacji, szczególnie jeśli sufit niżej jest wygłuszony. GenieMat™RST-10 (o grubości 10 mm) zapewni znaczny wzrost wydajności izolacji akustycznej, przesuwając indeks IIC do 60.

Dodatkowe zwiększenie izolacyjności: Użycie wykładziny gumowej o grubości 2mm (np. GenieMat™RST-02) stanowi bardzo skuteczne rozwiązanie, szczególnie jeśli sufit poniżej został wygłuszony systemem uchwytów GenieClip™. Indeks IIC osiągany z GenieClip™ i podwójną warstwą płyt gipsowo-kartonowych wynosi 51. Dodanie wykładziny gumowej o grubości 2mm na podłodze piętro wyżej podnosi klasę IIC do 57 punktów. Jest to poprawa izolacji akustycznej o ponad 100%. Niektórzy klienci wątpią w skuteczność izolacji akustycznej opartej na wykładzinie gumowej o grubości jedynie 2mm. Należy zaznaczyć, że QuietGlue Pro jest powszechnie znany jako bardzo efektywny produkt, zapewniający znakomitą izolację akustyczną, a ściśnięty pomiędzy dwoma warstwami ma grubość mniejszą niż 1mm.

Klej QuietGlue Pro: Zadbanie o izolację akustyczną podłogi poprzez zastosowanie kleju QuietGlue Pro zdecydowanie zmniejszy hałas i wibracje między dwoma piętrami. Nie przeprowadzono do tej pory jakichkolwiek testów IIC dla kleju QuietGlue Pro i jego wpływu na izolację akustyczną podłogi, więc nie można stwierdzić na ile zastosowanie takiego rozwiązania pomoże w izolacji akustycznej podłogi. Jednakże bazując na doświadczeniach naszych klientów klej QuietGlue Pro zastosowany między dodatkową warstwę o grubości 12 lub 16mm z pewnością obniża hałas powodowany przez dźwięki uderzeniowe jak i powietrzne. Na chwile obecną zalecamy stosowanie kleju QuietGlue Pro na podłogi, a nawet na wykładziny gumowe. Pominięcie testów IIC przez producenta QuietGlue Pro powinno być brane pod uwagę jako znak, że być może rzeczywisty indeks IIC może się nie zwiększyć przez jego zastosowanie.

Dywan z podkładką: Zwykły dywan z podkładką może po prostu rozwiązać problem bez konieczności stosowania instalacji akustycznych. Dywan z podkładką nie przyda się jako środek do izolacji akustycznej zwykłego hałasu powietrznego, ale jego wydajność jest niemal równa co wykładziny gumowej stosowanej pod podłogą.

Rozwiązania nieskuteczne

Zwiększenie masy: Podłogi są ciężkie same w sobie, więc zwiększanie jej o pojedyncze kilogramy w postaci dodatkowej warstwy nie poprawi w żaden sposób indeksu IIC. Poza tym głównym celem w izolacji od dźwięków uderzeniowych jest zwiększenie elastyczności warstwy pod podłogą. Dodanie masy nie pomoże w zwiększaniu elastyczności. Zrozumiałe jest, iz MLV (mass loaded vinyl) mógłby pomóc w izolacji hałasu pochodzącego od uderzenia ponieważ jest to elastyczny materiał jednak, opierając się na opiniach klientów, jedynie 2 LB MLV były by skuteczne w izolacji hałasu pochodzącego od uderzenia. Skuteczność ta jest raczej spowodowana zwiększeniem grubości 2 LB MLV z 1 LB niż samym zwiększeniem masy.

Korki akustyczne: Materiały takie (chyba że są wyjątkowo grube, powyżej 25mm) nie poprawią znacząco ratingu IIC. Jego wydajność w izolacji akustycznej, potwierdzona testami, wynosi jedynie 1/3 tego co daje nam podkład w wykładziny gumowej o tej samej grubości. Jest to produkt popularny w dużej mierze ze względu na niską cenę. Niektórzy klienci wybierali korek (zamiast wykładziny gumowej) argumentując to dużo niższą ceną. Oszczędności rzędu kilkuset złotych przy małych projektach nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi oszczędnościami, jeśli kupiony produkt właściwie nie spełnia swojej roli. Ogólnodostępne produkty w sieciach marketów budowlanych, które w ulotkach wspominają o izolacji akustycznej nie będą gorsze od korka, a kosztują jeszcze mniej. Jeżeli założeniem projektu jest kupienie taniego, lekkiego i mało efektywnego produktu wygłuszającego, to raczej zalecamy kupienie czegokolwiek z asortymentu dużych sieci marketów (oczywiście jeśli specyfikacja produktu wspomina o testach IIC ), niż właśnie korka akustycznego.

Izolacja (wełna mineralna): Izolacja ta nie zapewni żadnych znaczących korzyści przy próbie wyeliminowania hałasu i wibracji powstałych na skutek dźwięków uderzeniowych. Oczywiście izolacja ta powinna być zawarta w każdym projekcie dotyczącym wygłuszania pomieszczeń, ale nie powinna być stosowana jako jedyna metoda. Izolacja zapewni minimalną poprawę jeśli chodzi o zwykły hałas i absolutnie żadną jeśli chodzi o dźwięki uderzeniowe.

Potrzebne materiały:

Opcja 1:

  • Podkład gumowy GenieMat™: Dla większości projektów zalecamy użycie GenieMat™RST-05. W niektórych przypadkach, w celu zmniejszenia kosztów, przy zachowaniu dobrej jakości wygłuszenia można użyć GenieMat™RST-02. W celu zapewnienia najlepszej możliwej izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych należy rozważyć zastosowanie GenieMat™RST-10.
  • Taśma izolująca: Standardowa taśma, którą można kupić w każdym markecie budowlanym.
  • Uszczelniacz akustyczny: Wszelkie szczeliny i nieszczelności w podłodze oraz na obwodzie pomieszczenia muszą być uszczelnione w celu zmniejszenia roznoszenia się hałasu bezpośrednio a także przez przenoszenie boczne. Zalecamy uszczelnienie podłoża PRZED instalacją podkładu gumowego.

Opcja 2:

  • Klej QuietGlue Pro: Alternatywą dla podkładu gumowego może być użycie kleju QuietGlue Pro pomiędzy dwiema warstwami podłoża. Wciąż zalecamy użycie podkładu gumowego, jednakże zastosowanie tylko kleju QuietGlue Pro może zaspokoić większość oczekiwań.
  • Kolejna warstwa podłoża: Można ją położyć na istniejącą pokrytą klejem QuietGlue Pro . Możliwe jest zastosowanie warstwy o grubości od 5 do 18mm. Masa nowej warstwy podłoża nie wpłynie tak znacząco na wynik ale zastosowanie kleju QuietGlue Pro spowoduje największy wzrost wydajności izolacyjności akustycznej.
  • Uszczelniacz akustyczny: Wszelkie szczeliny i nieszczelności w podłodze oraz na obwodzie pomieszczenia muszą być uszczelnione w celu zmniejszenia roznoszenia się hałasu bezpośrednio a także przez przenoszenie boczne. Zalecamy uszczelnienie podłoża PRZED instalacją kleju QuietGlue Pro z kolejną warstwą podłogi.

Możliwe dodatki:

  • Klej QuietGlue Pro w połączeniu z podkładem gumowym: Rozwiązanie to kombinacja właściwości kleju QuietGlue Pro oraz podkładu gumowego GenieMat™ RST. Zacznij od nałożenia kleju QuietGlue Pro na istniejącą podłogę, następnie zastosuj kolejne podłoże. Kolejnym krokiem będzie użycie GenieMat™RST-05 lub GenieMat™RST-02 na wierzchu drugiej warstwy. Ostatnim elementem będzie zainstalowanie warstwy wykończeniowej podłogi (płytki, parkiet, panele itp.) Takie rozwiązanie zapewni izolację akustyczną dla szerszego pasma częstotliwości i zapewni maksymalną izolacyjność akustyczną podłogi.
  • Klej do maty akustycznej: Jeżeli wasza podłoga wymaga położenia ponad 100 m2 gumowej maty akustycznej lub jeśli podłoga położona na macie akustycznej jest do niej przyklejona lub zamontowana została przy pomocy zaprawy, to podkład akustyczny musi być przyklejony do podłoża na którym jest ułożony. Zalecamy użycie kleju GenieMat™ FAS w połączeniu z matą GenieMat™RST.

Początek strony