Dźwięki powietrzne - Podłogi

Jak już wspomniano wcześniej, najbardziej efektywnym sposobem eliminacji hałasu i wibracji jest ograniczenie go jak najbliżej jego źródła. Takie rozwiązanie ogranicza boczne przenoszenie dźwięku (wibracje przenoszą się z jednego materiału do kolejnego) w danym obszarze (pomieszczeniu). Izolacja od dźwięków przechodzących przez podłogę z pomieszczenia poniżej nie jest łatwa. Jeśli jednak poziom dźwięku, z którym mamy do czynienia jest stosunkowo niski i pochodzi od rozmów, telewizji oraz od hałasu bytowego wtedy mamy dużą szansę na wykonanie skutecznej izolacji akustycznej.

Rozwiązania skuteczne

Podkład z wykładziny gumowej: Wykładzina gumowa została zaprojektowana w celu zwiększenia indeksu IIC i STC, tak aby spełnić lub przewyższyć normy prawa budowlanego. Najczęściej spotykana grubość wykładziny gumowej to 5mm. Podobnie jak w przypadku stosowania QuietGlue Pro, podkład gumowy osiąga najlepszą wydajność, jeśli jest zastosowany między dwiema sztywnymi powierzchniami. Podłoże będzie działać jako jedna ze sztywnych powierzchni, podłoga (np. płytki ceramiczne, parkiet z drewna, panele itp.) jako druga. Całość stworzy konstrukcję dwóch sztywnych powierzchni z elastycznym rdzeniem. Podkład z wykładziny gumowej najlepsze właściwości akustyczne osiągnie, gdy będzie położony na betonie, jednakże niezależnie czy podłoże będzie betonowe czy drewniane to w łatwy sposób osiągniemy indeks STC zbliżony do 50. Podkład GenieMat™RST-05 (o grubości 5 mm) zalecany jest dla większości instalacji. GenieMat™RST-10 (o grubości 10 mm) zapewni znaczny wzrost wydajności izolacji akustycznej, przesuwając indeks STC powyżej 50.

Klej QuietGlue Pro: Zadbanie o izolację akustyczną podłogi poprzez zastosowanie kleju QuietGlue Pro zdecydowanie zmniejszy hałas i wibracje między dwoma piętrami. Nie przeprowadzono do tej pory jakichkolwiek testów IIC dla kleju QuietGlue Pro i jego wpływu na izolację akustyczną podłogi, więc nie można stwierdzić na ile zastosowanie takiego rozwiązania pomoże w izolacji akustycznej podłogi. Jednakże bazując na doświadczeniach naszych klientów klej QuietGlue Pro zastosowany między dodatkową warstwę o grubości 12 lub 16mm z pewnością obniża hałas powodowany przez dźwięki uderzeniowe jak i powietrzne. Na chwile obecną zalecamy stosowanie kleju QuietGlue Pro na podłogi, a nawet na wykładziny gumowe. Pominięcie testów STC przez producenta QuietGlue Pro powinno być brane pod uwagę jako znak, że być może rzeczywisty indeks STC może się nie zwiększyć znacząco przez jego zastosowanie.

Rozwiązania nieskuteczne

Zwiększenie masy: Podłogi są ciężkie same w sobie, więc zwiększanie jej o pojedyncze kilogramy w postaci dodatkowej warstwy nie poprawi w żaden sposób indeksu STC. Opierając się na opiniach klientów, jedynie 2 LB MLV były by skuteczne w izolacji hałasu powietrznego i uderzeniowego. Skuteczność ta jest raczej spowodowana zwiększeniem grubości 2 LB MLV z 1 LB niż samym zwiększeniem masy.

Korki akustyczne: Materiały takie (chyba że są wyjątkowo grube, powyżej 25mm) nie poprawią znacząco ratingu STC. Jego wydajność w izolacji akustycznej, potwierdzona testami, wynosi jedynie 1/3 tego co daje nam podkład w wykładziny gumowej o tej samej grubości. Jest to produkt popularny w dużej mierze ze względu na niską cenę. Niektórzy klienci wybierali korek (zamiast wykładziny gumowej) argumentując to dużo niższą ceną. Oszczędności rzędu kilkuset złotych przy małych projektach nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi oszczędnościami, jeśli kupiony produkt właściwie nie spełnia swojej roli. Ogólnodostępne produkty w sieciach marketów budowlanych, które w ulotkach wspominają o izolacji akustycznej nie będą gorsze od korka, a kosztują jeszcze mniej. Jeżeli założeniem projektu jest kupienie taniego, lekkiego i mało efektywnego produktu wygłuszającego, to raczej zalecamy kupienie czegokolwiek z asortymentu dużych sieci marketów (oczywiście jeśli specyfikacja produktu wspomina o testach STC ), niż właśnie korka akustycznego.

Izolacja (wełna mineralna): Izolacja ta nie zapewni żadnych znaczących korzyści przy próbie wyeliminowania hałasu i wibracji powstałych na skutek dźwięków powietrznych. Oczywiście izolacja ta powinna być zawarta w każdym projekcie dotyczącym wygłuszania pomieszczeń, ale nie powinna być stosowana jako jedyna metoda.

Potrzebne materiały:

Opcja 1:

  • Podkład gumowy GenieMat™: Dla większości projektów zalecamy użycie GenieMat™RST-05. W celu zapewnienia najlepszej możliwej izolacji akustycznej od dźwięków powietrznych należy rozważyć zastosowanie GenieMat™RST-10.
  • Taśma izolująca: Standardowa taśma, którą można kupić w każdym markecie budowlanym.
  • Uszczelniacz akustyczny: Wszelkie szczeliny i nieszczelności w podłodze oraz na obwodzie pomieszczenia muszą być uszczelnione w celu zmniejszenia roznoszenia się hałasu bezpośrednio a także przez przenoszenie boczne. Zalecamy uszczelnienie podłoża PRZED instalacją podkładu gumowego.

Opcja 2:

  • Klej QuietGlue Pro: Alternatywą dla podkładu gumowego może być użycie kleju QuietGlue Pro pomiędzy dwiema warstwami podłoża.
  • Kolejna warstwa podłoża: Można ją położyć na istniejącą pokrytą klejem QuietGlue Pro . Możliwe jest zastosowanie warstwy o grubości od 5 do 18mm. Masa nowej warstwy podłoża nie wpłynie tak znacząco na wynik ale zastosowanie razem z klejem QuietGlue Pro spowoduje największy wzrost wydajności izolacyjności akustycznej.
  • Uszczelniacz akustyczny: Wszelkie szczeliny i nieszczelności w podłodze oraz na obwodzie pomieszczenia muszą być uszczelnione w celu zmniejszenia roznoszenia się hałasu bezpośrednio a także przez przenoszenie boczne. Zalecamy uszczelnienie podłoża PRZED instalacją kleju QuietGlue Pro z kolejną warstwą podłogi.

Możliwe dodatki:

  • Klej QuietGlue Pro w połączeniu z podkładem gumowym: Rozwiązanie to kombinacja właściwości kleju QuietGlue Pro oraz podkładu gumowego GenieMat™ RST. Zacznij od nałożenia kleju QuietGlue Pro na istniejącą podłogę, następnie połóż kolejną warstwę podłoża. Kolejnym krokiem będzie użycie GenieMat™RST-05 lub GenieMat™RST-02 na wierzchu drugiej warstwy. Ostatnim elementem będzie zainstalowanie warstwy wykończeniowej podłogi (płytki, parkiet, panele itp.) Takie rozwiązanie zapewni izolację akustyczną dla szerszego pasma częstotliwości i zapewni maksymalną izolacyjność akustyczną podłogi.
  • Klej do maty akustycznej: Jeżeli wasza podłoga wymaga położenia ponad 100 m2 gumowej maty akustycznej lub jeśli podłoga położona na macie akustycznej jest do niej przyklejona lub zamontowana została przy pomocy zaprawy, to podkład akustyczny musi być przyklejony do podłoża, na którym jest ułożony. Zalecamy użycie kleju GenieMat™ FAS w połączeniu z matą GenieMat™RST.

Początek strony