PIANKI

Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie. Niestety nie należą do grupy materiałów o dobrych właściwościach akustycznych. Niska masa i mała grubość dyskwalifikują pianki jako materiał do wykonywania izolacji akustycznych.
Ze względu na cenę, dostępność i prostotę montażu są niezastąpione jako warstwa rozdzielająca warstwę wykończeniową podłogi od podłoża jednak nie mają znaczącego wpływu na izolacyjność akustyczną podłóg.

KOREK

Podkład korkowy jest często uważany za produkt, który dobrze izoluje hałas. Niestety, w najlepszym przypadku może on służyć do izolacji dźwięków uderzeniowych (odgłos kroków) ale to i tak tylko pod warunkiem, że jest wstarczająco gruby - minimum 12mm.
Izolacyjność akustyczna korka o grubości 12mm odpowiada izolacyjności podkładu gumowego o grubości 5mm, przy czym ten drugi jest najczęściej tańszy. Korek, ze względu na małą masę nie nadaje się do izolacji dźwięków powietrznych.
Ze względu na różne pochodzenie korka, jego jakość oraz odporność na bakterie, pleśń oraz wodę może być dużo gorsza niż innych podkładów. Brak właściwych parametrów często wyklucza jego stosowanie w różnych projektach na rzecz podkładów gumowych o lepszych parametrach akustycznych i fizycznych.

Ze względu na cenę, korek wydaje się być atrakcyjnym elementem izolacji akustycznej. Jeśli chcemy izolować tylko dźwięki uderzeniowe (odgłos kroków) to używając grubego korka możemy osiągnąć zadowalające wyniki.
Jednak zastosowanie mat gumowych pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników, często przy niższych kosztach i mniejszej grubości - wysokości podłogi. Trzeba pamiętać, że korek nie nadaje się do izolacji dźwięków powietrznych.


GUMA

Wysokiej jakości gumowy podkład akustyczny jest zapewne najbardziej elastycznym podkładem z wszystkich dostępnych. 2mm podkładu gumowego odpowiada 6mm podkładu z korka. Najczęściej podkład ten oferowany jest w rolkach o szerokości 1200mm i grubościach 2mm, 3mm, 5mm, 6mm, 8mm, 10mm, i 12mm. Przewagą tego podkładu jest możliwość stosowania na podłożach drewnianych i betonowych, a instalacja wymaga rozwinięcia rolek i sklejenia taśmą poszczególnych pasków podkładu. W niektórych sytuacjach zaleca się przyklejenie podkładu do podłoża (duże powierzchnie). W rozwiązaniach z pływającą podłogą nie powinno się go przyklejać. Dodatkowo, podkład gumowy chroni twarde podłogi, takie jak płytki ceramiczne, płyty kamienne przed pękaniem podłoża.

Podkład akustyczny wykonany z trwałego kompozytu przetworzonej gumy oferuje optymalną redukcję dźwięku zachowując swoje parametry w całym okresie użytkowania. W przeciwieństwie do podkładu z korka naturalnego, przetworzona guma pozostaje trwale elastyczna i nie będzie się kruszyć pod wpływem działania powietrza. Gumowy podpodłogowy podkład akustyczny może być używany w większości typów instalacji podłóg drewnianych, jak również jest przeznaczone do stosowania pod płytki ceramiczne, podłogi korkowe, dywany oraz podłogi z paneli i drewna.
Oferowane maty gumowe jako nieliczne posiadają dostępne dla każdego testy akustyczne, potwierdzające ich wysoką skuteczność akustyczną.

Początek strony